Blog firmowy – głosem firmy(?)

Podaj dalej
Od jakiegoś czasu obserwuję, że coraz więcej organizacji zaczyna tworzyć blogi firmowe. Przedsiębiorstwo, które chce prowadzić uczciwy dialog ze środowiskiem jest „skazane” na niego. A ile tak naprawdę jest firm w Polsce, które traktują blog jako poważne narzędzie komunikacji z otoczeniem? Do pierwszej edycji konkursu „Firmowy blog roku 2008” zgłosiły się 73 firmy. Czy to dużo? Ciężko oszacować, ale z całą pewnością przedsiębiorstw, które prowadzą blogi firmowe jest znacznie więcej.

Blog firmowy – głosem firmy
Blog firmowy – głosem firmy

Dlaczego blogi firmowe?
Polskie firmy nadal traktują blog jako coś niszowego, z drugiej zaś strony zaczynają dostrzegać, że komunikaty prasowe nie są efektywnym środkiem komunikacji, są pisane językiem korporacyjnym (czytaj sztywnym), do których ludzie (konsumenci) stracili zaufanie (szczególnie spotęgował to kryzys). Ale są już pierwsze polskie przedsiębiorstwa, które zaczęły traktować blog jako pierwsze narzędzie komunikacji z otoczeniem (klientami), a komunikaty prasowe jedynie mają za zadanie je wspomagać (np.: mBank – zwycięzca konkursu „Firmowy blog roku 2008” w kategorii blogi dojrzałe 6 miesięcy - 1 rok).

Blogi na świecie
Jak pokazują wyniki raportu Power to the People Social Media Tracer Wave 3 firmy Universal McCann (marzec 2008), blog na światowej mapie jest już uznaną formą dialogu. Według raportu 77% ludzi kiedykolwiek czytało bloga i w porównaniu z wcześniejszym raportem z czerwca 2007 roku, liczba ta wzrosła o 11%. Co ciekawe Polska znalazła się w tym zestawieniu na 14 miejscu (72,3%) na 31 państwa, które zostały poddane badaniu (na 13 miejscu znalazł się Pakistan za to wyprzedziliśmy takie kraje jak Szwajcaria, Dania, USA, Kanada, Australia i Niemcy).

Blog i nie ma innej drogi
Wnioski nasuwają się samoistnie. Jeśli chcesz aby Twoja firma była traktowana przez Twoich klientów, partnerów biznesowych i konkurencję jako transparentna, zacznij prowadzić firmowego bloga. Ale aby blog odniósł sukces (czyli aby był czytany) pamiętać należy o kilku aspektach;


Zatem nic tylko brać się do pisania...


Zobacz także wpisy o podobnej tematyce:

2 komentarze :

  1. blog firmowy - przekazanie informacji "po ludzku" jak i pokazanie się z tej ludzkiej strony :) mam tutaj na myśli informacje strikte nie związane z usługami/produktami :) czasami firmy od początku startują z stroną blogiem jako firmowa, informacje dla użytkowników są na pierwszym planie a dopiero potem np. oferta.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się Łukasz - blog powinien oferować swoim czytelnikom "coś" innego niż oficjalne komunikaty PRowe. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń