Optymalizacja zwrotu z inwestycji (ROI) w marketingu

Podaj dalej

Pojęcie zwrotu z inwestycji w marketingu (Return on Marketing Investment - ROMI) brzmi dla wielu marketerów nadal obco. Jednak coraz częściej słyszymy z ust przełożonych pytania dotyczące efektywności działań marketingowych. To w końcu od nas marketingowców oczekuje się oprócz innowacyjności również znajomości efektywnych i skutecznych taktyk, które są niczym innym jak inwestowaniem środków finansowych w przedsięwzięcia, które mają za zadanie przynosić określony przychód.

Przewaga konkurencyjna oprócz innowacyjnych produktów i usług zależy również od efektywności wydatkowania budżetu marketingowego. Gdzież byłaby teraz firma Apple gdyby nie wręcz podręcznikowe połączenie tychże dwóch obszarów.

Optymalizacja ROI  w marketingu = internet

Do niedawna marketing był utożsamiany z pewnym hasłem dotyczącym reklamy - „Połowa pieniędzy idących na reklamę, idzie w błoto. Problem w tym, że nie wiadomo która to połowa”. Jednak w erze internetu marketingowe ROI nabiera nowego znaczenia. Optymalizacja, konwersja i zwrot z inwestycji to najczęściej zestawiane hasła z narzędziami Google AdWords i Analytics. I nie ma się co dziwić, ponieważ to dzięki potentatowi z Mountain View, marketing internetowy stał się wreszcie „poważnym” bo bardzo policzalnym i szalenie efektywnym obszarem biznesu.
Reklama w wyszukiwarkach (Seach Engine Marketing - SEM) sprawiła, że wiele firm zaczęło dokonywać dokładnego pomiaru rentowności inwestycji w kampanie e-marketingowe oraz wykorzystywać wyniki tychże pomiarów do polepszenia zysku swoich organizacji.


ROI w marketingu – wskaźnik rentowności

ROI może być wyrażony stosunkiem liczbowym lub procentowo. Obliczenie wskaźnika ROI daje odpowiedź na pytanie, ile pieniędzy zarobimy wydając jedną złotówkę na kampanię.

ROI w aspekcie marketingowym określa się także terminem ,,zwrot z wydatków na reklamę" (ang. ,,Return on Ad Spend", ROAS).

Aby obliczyć ROI, należy różnicę zysku z inwestycji i kosztu inwestycji podzielić przez koszt inwestycji.

ROI = (Zysk z inwestycji – Koszt inwestycji) : Koszt inwestycji

Przykład: ROI = (3000 zł -1500 zł) : 1500 zł

Aby wyrazić ROI jako wartość procentową, należy pomnożyć wynik tego wzoru przez 100.

Co optymalizować w marketingowym ROI

W marketingu można optymalizować wiele działań np.: zarządzanie rentownością klientów, strategie inwestycji marketingowych dla różnych segmentów populacji klientów. Jednak obszarem, który jest najlepiej policzalny w zakresie wydatkowania środków na marketing jest internet.

Dla wielu marketerów optymalizacja zwrotu z inwestycji marketingowej koncentruje się na reklamach PPC (Pay Per Click) lub PPA/CPA (Pay/Cost Per Action). I nie ma się co dziwić, gdyż podstawową zaletą tej formy reklamowej jest opłata za klikniecie/akcję, a nie jak w przypadku innych mediów np. radia, za czas i ilość emisji spotu reklamowego.


Według badania Marketing Sherpa, które przeprowadzone zostało w kwietniu 2010 roku na próbie blisko 1000 e-marketerów, jednymi z najbardziej skutecznych wskaźników zwrotu z inwestycji e-marketingowych są odsetek zamknięcia (Closing Percentage) 52% i koszt za akcję (Cost Per Acqusition) 51%. Na przeciwnym biegunie znalazły się wskaźniki: czas zamkniecia (Time to Close) 35% oraz średnia wielkość transakcji (Average Deal Size) 40%.

zwrot z inwestycji w marketingu (Return on Marketing Investment - ROMI)
Źródło:geekandpoke.typepad.com

Czas na optymalizację zwrotu z inwestycji marketingowej

W optymalizacji zwrotu z inwestycji w marketingu tak na prawdę chodzi o to aby wydać możliwiej efektownie i skutecznie środki przewidziane w budżecie marketingowym. Obecnie nic nie daje się lepiej policzyć i zmierzyć jak działania marketingowe online. Internet w porównaniu do innych mediów daje każdej firmie, niezależnie od wielkości czy pozycji rynkowej te same narzędzia oraz równe szanse. Dlatego jak mantrę należy powtarzać tezę, szczególnie naszym rodzimym przedstawicielom małego biznesu, „bądź w internecie - Twoi klienci już tam są”.

Zdjęcie pochodzi z mindjumpers.com

Zobacz także wpisy o podobnej tematyce:

3 komentarze :

 1. no dobra, ale na polskie realia jaką efektywnością powinna cieszyć się dobrze przygotowana akcja marketingowa? Ma ktoś może dane procentowe? Jeśli wydam 10 tys. na akcję, to powinna ona mi dać przychód w wysokości 20 tys? dobrze myślę?

  OdpowiedzUsuń
 2. Niekoniecznie, wszystko jest względne i zależy od rynku. Przy kurczącym się rynku, np. w kryzysie 0 może być dobrym wynikiem i nawet w planuje się takie akcje. Prowadzi to do wzrostu udziału w rynku, utrzymania potencjału etc.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniemm marketingowcy mają generalnie problem z raportowaniem danych, które są wartościowe dla zarządów (czyli mówią o rezultacie biznesowym - najczęściej sprzedaży).

  Potwierdza to badania Forrester Reaseach (2013 MPM Survey).

  Tymczasem, dzięki rewolucji informatycznej: mierzalności jaką cechuje się kanał internetowy, nowym narzędziom typu marketing automation, możliwości wykorzystania systemów CRM, możliwe staje się wreszcie podejmowanie racjonalnych decyzji dot. marketingu a konsekwencji poprawa wyników. Ci, którzy tę szansę wykorzystają mają szansę na strategiczną pozycji marketingu w firmie a także na wstęp grona osób mających realny wpływ na zarządzanie przedsiębiorstwem.

  Więcej na blogu:
  http://b2b-marketing.pl/2013/07/31/marketing-roi/

  Pozdrowienia!

  OdpowiedzUsuń