SEO jako efektywne narzędzie e-marketingowe

Podaj dalej

seo_search_engine_optimization
SEO (Search Engine Optimization) czyli optymalizacja stron internetowych pod kątem wyszukiwarek, jest jednym z najbardziej skutecznych narzędzi e-marketingowych, za pomocą którego realizowanych jest wiele istotnych celów marketingowych, które determinują sukces biznesowy organizacji. Potwierdzeniem tej tezy są wyniki badań przeprowadzonych przez Forbes'a (Forbes 2009 ad effectiveness survey), w których 53% marketrów wskazuje właśnie SEO jako najbardziej efektywne narzędzie marketingowe online.

Wpływ na wysoką pozycję SEO w wachlarzu taktyk e-marketingowych ma niewątpliwie znaczenie wyszukiwarek w internecie. Google jako synonim wyszukiwarki (prawie 95% udziału w rynku w Polsce wg danych Gemiusa) spowodował, ogromny rozwój narzędzi (taktyk) Search Engine Optimization (SEO) oraz jego znaczenia w obszarze obecności marki/produktu w internecie.

Wejścia na stronę z wyszukiwarek są jednym z najważniejszych źródeł, z których internauci dowiadują się o naszej firmie/produkcie/usłudze oraz które w znacznym stopniu wpływa na budowę wizerunku i rozpoznawalności danej marki w internecie. Wie o tym każdy kto korzysta z jakiegokolwiek narzędzia z obszaru analityki webowej (np. Google Analytics). Optymalizacja stron internetowych ma za zadanie uczynić ją możliwie jak najbardziej „przyjazną” dla wyszukiwarek.Search Engine Optimization jest procesem, który wpływa na wyniki wyszukiwania wyszukiwarki Google - wyszukania organiczne tzw. SERPy (Search Engine Results Page). SEO natomiast nie ma żadnego przełożenia na wyniki (linki) sponsorowane Google AdWords.

Główne metody optymalizacji stron internetowych pod kątem SEO obejmują:
  • działania „on-site” - bezpośrednio z budowy strony i jej konstrukcji (np.: tagi title i description, struktura adresu url, landing pages, blogowanie, content creation - tworzenie treści na potrzeby internetu)
  • działania „off-site” - nie związane z samą stroną internetową (np. linki zewnętrzne)

Najskuteczniejsze taktyki e-marketingowe w obszarze SEO
Badanie przeprowadzone przez MarketingSherpa (2012 Search Marketing – SEO Edition) wskazuje, iż 50% badanych firm uważa, że najbardziej skuteczną i jednocześnie bardzo trudną w realizacji taktyką SEO jest content creation - tworzenie treści na potrzeby internetu (działania „on-site”).

Najskuteczniejsze taktyki e-marketingowe w obszarze SEO
Najskuteczniejsze taktyki e-marketingowe w obszarze SEO, źródło: MarketingSherpa.

Trudniejszą taktyką SEO w implementacji było jedynie pozyskanie linków zewnętrznych (external link building) do strony (działania „off-site”).

Tworzenie treści na stronie internetowej pod kątem wyszukiwarki czyli tzw. SEO copywriting, które jednocześnie są interesujące dla czytającego je internauty sprawiają, że wyświetlają się one wysoko w wynikach wyszukiwania Google (w SERPach), a w konsekwencji przyciągają linki zewnętrzne (zamieszczenie linków na zewnętrznych stronach, które prowadzą do naszej strony), ponieważ ludzie sami do nich linkują.


Główne cele w zakresie działań SEO
Według innego badania przeprowadzonego przez MarketingSherpa, głównym celem SEO dla 61% marketerów jest zwiększenie ruchu na stronie (zwiększenie wizyt). Innymi ważnymi wskaźnikami w obszarze SEO, które wskazują marketingowcy to wzrost znajomości marki/produktu (46%) oraz generowanie lidów (lead generation - pobieranie informacji teleadresowych od klientów w zamian za np. możliwość pobrania raportu, ulotki) – 44%.

Główne cele w zakresie działań SEO
Główne cele w zakresie działań SEO, źródło: MarketingSherpa.

SEO jest również bardzo skuteczne w zwiększeniu sprzedaży online, w realizacji celów public relations (PR) oraz zaangażowaniu klienta, dlatego coraz więcej firm zdaje sobie sprawę z wpływu content marketingu na ich strategie optymalizacji wyszukiwarek.

Tworzenie wysokiej jakości treści na strony internetowe (content marketing) jest trudne z dwóch powodów:
  • częstego braku w organizacjach odpowiednich kompetencji w tworzeniu oryginalnych i ciekawych treści na strony internetowe (m.in. w oparciu o SEO copywriting)
  • braku czasu na tworzenie owych treści

Czy SEO jest dla każdej firmy/produktu/usługi?
SEO jako akronim Search Engine Optimization, powinno być równie ważnym skrótem jak CMS (Content Management System  - system zarządzania treścią na stronie www) przy realizacji lub zlecaniu prac nad nową lub ulepszoną wersją strony firmowej organizacji/produktu.

Problem polega na tym, że wiele rodzimych firm:
  • nie ma świadomości znaczenia SEO w procesie wyszukiwania treści w wyszukiwarce Google
  • nie ma środków na optymalizacje SEO przeprowadzoną przez zewnętrzną (kompetentną) agencję
  • nie posiada kompetencji w zakresie SEO aby samodzielnie przeprowadzić takie działania na stronie

Uważam jednak, że SEO jest działaniem, które posiada wysoki zwrot z inwestycji (ROI), dlatego każda organizacja, która jest w przededniu wydania określonej kwoty na stworzenie przez agencję interaktywną, nowej „fajnej” strony, powinna zaznaczyć wykonawcy, iż powinna być ona zoptymalizowana pod kątem wyszukiwarek internatowych.

Zanim jednak zainwestujemy środki w nową stroną zachęcam do bliższego zapoznana się z istotą Search Engine Optimization również w zakresie technicznych aspektów.

Zdjęcie pochodzi z 
digcms.com


Nowszy wpis: E-branding czyli budowanie świadomości marki w internecie

Starszy wpis: Skuteczny e-marketing w oparciu o wskaźniki


1 komentarze :

  1. Bardzo dobry artykuł. Dodając od siebie wiele osób zapomina o optymalizacji swojego serwisu. Próbuje linkować i kombinować a serwis nie jest przyjazny dla robotów Google. Warto samemu lub zlecić optymalizację bo ona w połączeniu z wartościową treścią jest idealną podstawą dla SEO.

    OdpowiedzUsuń